Spontano izlečenje diskus hernije
Spontanim izlečenjem diskus hernije, objašnjava se različitost kliničke slike i zašto tegobe, više ili manje, odjednom nastaju, i isto tako nestaju. Nastanak spontanog izlečenja može da se dogodi na jedan od sledeća tri načina;Ispalo tkivo (jezgro diska) sopstvenim pritiskom, i hemijskim nadražajem (hijaluronske kiseline) razgrađuje susedne koštane strukture, stvara udubljenja na razgrađenim delovima kosti u koje se to tkivo može uvući praveći tako sekvestar (odvojeni ili izumrli deo diska). Po završetku tog procesa, pritisak jezgra prestaje, a bolovi se smanjuju ili sasvim prestaju.
Sekvestar se može pomeriti u tzv. „nemo područje“, gde više ne može da vrši dalji pritisak na živac.
Sekvestar se može rastvoriti, (resorbovati), što se u praksi i najčešće dešava.
Operativno izlečenje diskus hernije
Kod pravilno izabranih slučajevima bol se kod diskus hernije hirurški uspešno rešava (nestaje ili se znatno smanji) u 90% slučajeva, a ukoliko se na vreme obavi operacija značajno se popravljaju i oštećenja nerava i kičmene moždine (slabost, utrnulost, nespretnost). Operativno lečenje može dovesti do stabilizacije kičme i uklanjanja pritiska na nervne strukture. Time se postiće smanjenje bola i sprečavanje daljeg propadanje nervnih struktura.Ipak u određenim stanjima mogu da zaostanu tegobe kod jače izazvanog oštećenja nervne strukture, ili zbog postojanja udruženih bolesti. One podrazumevaju bol koji nije izazvan pritiskom na koren živca ili nestabilnošću (npr, miofascijalni bolovi, hronični bol od prethodnog oštećenja korena nerva koje je dugo trajalo i drugi tipovi bolova) Pored ovoga nakon operacije ostaju i faktori rizika: prekomerna telesna težina, slabost mišića koji stabilizuju kičmeni stub, nepravilni pokreti i dizanje tereta, nepravilno držanje. Kod ovih Ove promene nakon operacije potrebno je sprovoditi lečenje bola.
Oštećeni nervi i kičmene moždine, se manjim delom odmah oporave nakon uklanjanja pritiska na njih. Uobičajeno je da se 75% oporavka dogodi u prvih 6 meseci. Ukoliko je neurološko oštećenje bilo veće i duže trajalo (naročito kod starijih osoba), u tom slučaju zaostane i više trajnog deficita.
Takođe treba shvatiti da je operativno lečenje kičme u načelu samo deo terapije. Pre, a naročito posle operacije, potrebne su i druge metode lečenja. Primarnu ulogu u tom lečenju zauzimaju simptomatska i potporna terapija, fizičko lečenje i menjanje navika pacijenta. Simptomatska terapija uključuje lečenje bola i upale (antireumatici, nesteroidni analgetici ), i miorelaksanata protiv grča mišića Potpora regeneraciji nervnih tkiva podrazumeva i primenu različitih lekova.
Нема коментара:
Постави коментар